Svečani koncert 26. obljetnice Koprivničko – križevačke županije

15.04.2019.

Povodom održavanja 26. obljetnice Koprivničko-križevačke županije, u nedjelju 14.travnja održan je svečani koncert u Domu mladih pod već tradicionalnim nazivom ˝Od Županije samo najbolje˝.
Suorganizator koncerta bila je Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Koprivničko-križevačke županije koja ujedno ove godine obilježava 20 godina rada, a sudionici su kulturni amateri s područja cijele Županije.
Koncertu su prisustvovali zamjenik župana Ratimir Ljubić, gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, predsjednica županijske Zajednice kulturno-umjetničkih udruga dr. Nada Šešić, predsjednik Županijske skupštine Željko Pintar, pročelnici županijskih upravnih tijela te brojni članovi kulturnih udruga i društava.
U bogatom programu sudjelovali su: Tamburaški orkestar i zbor Kulturne udruge „Tomislav Franjić“ Kalinovac, Ludens teatar Dramski studio skupina Kaotis teatralis, KUD „Grgur Karlovčan“ Kalinovac, KUD „Rudar“ Glogovac Ženski vokalni sastav „Rudarice“,  Dječja grupa KUD-a Prugovac, Dječja grupa KUD-a „Petar Preradović“ Đurđevac, Literarna sekcija KUD-a „Tomislav“ Sveti Ivan Žabno, KUD „Mudlin” Peteranec, Kulturno-umjetnički centar Koprivnica sekcija Plesni studio „Jump“, Mažoretkinje grada  Koprivnice, KUD „Petar Preradović“ Đurđevac Ženski vokalni sastava „ Đurđevčice“, Dječja grupa KUD-a „Rudar“, Glogovac, Dječja grupa Folklornog ansambla Koprivnica, KUD „Zrin“ Legrad i KUD Ždala.

KUD ˝Zrin˝ Legrad predstavljao je prošle godine Županiju, kao i Općinu Legrad, na najvećem državnom festivalu folklora ˝Vinkovačke jeseni˝. U scenskom prikazu pod nazivom ˝V Legradu, v nedelu popolne˝ prikazani su izvorni običaji, pjesme i plesovi iz Legrada. Mladi bi nabrali zeleno šibje i vrbove grane te zagradili neki veći ˝dvor¨. Dekle bi složile od papira lampaše sa svijećama unutra. U nedjeljno popodne započelo bi druženje i zabava. Dečki bi sakupili seksere za mužikaše. Malo bi se pjevalo, pa malo i plesalo. Stariji i djeca bi sve pratili i komentirali. Bilo je tu i skrivenih pogleda i izraza simpatija. Kada bi se smračilo upalili bi lampaše i pomalo uz pjesmu išli svako svome domu.
Za scenu pripremila: dr. Nada Šešić
Voditelj plesa: Suzana Dimač