Obilježen blagdan sv. Florijana – Dan hrvatskih vatrogasaca 04. svibnja

04.05.2022.

Dan vatrogasaca obilježava se 04. svibnja na blagdan svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Prostorije DVD-a Legrad posjetili su polaznici dječjeg vrtića "Dabrić". Predsjednik Krešimir Kotrošić i članovi DVD-a Legrad upoznali su polaznike dječjeg vrtića „Dabrić“ sa poslom i zvanjem vatrogasaca. Pokazali su im muzej i vozila. Mališani su se najviše veselili sirenama i bljeskalicama, iako je bilo nekih koji su se uplašili vatrogasca koji je bio u službenom odijelu za spašavanje sa svom potrebnom opremom. Vatrogasci su pokazali rezanje automobila i objasnili način kako spasiti unesrećenu osoba, kao sudionika automobilske nesreće. Vrtićarci su sa velikom pažnjom slušali i upijali upute vatrogasaca u slučaju izbijanja požara. Naučili su kako se zove koji dio opreme, pa su im i vatrogasci dozvolili da probaju zaštitne kacige. Oduševljenje nisu krili kad su dobili dozvolu da smiju ući u veliko vatrogasno vozilo. Ipak, najzanimljiviji dio je bio pokušaj gađanja boce mlazom vode iz „brentače“.

Obilježavanje dana Svetog Florijana i Dana vatrogasaca ostaviti će poseban utisak, a ponajviše kroz igru do znanja o postupanju u izvanrednim i nepredvidivim situacijama. Zahvaljujemo se dobroj suradnji DVD-a Legrad i dječjeg vrtića „Dabrić“ koja se očituje u koristi za najmlađe. U galeriji pogledajte slike.

Vatrogasna molitva
('Firefighter's Prayer')
Kada dužnost zove Bože, gdje
bijesni vatrena kob,
daj mi snage spasiti neki život
bez obzira na dob.
Pomozi mi zagrliti dijete prije nego
kasno bude,
ili spasiti stariju osobu od strašne
sudbe hude.
Učini me opreznim i čujnim,
za najslabiji zvuk,
a brzim i učinkovitim zaustaviti
vatreni huk.
Želim ispuniti svoj poziv i dati najbolje
od sebe,
čuvati svoje susjede i zaštititi
njihova dobra
od bijede.
A ako prema tvojoj volji trebam dati
život kao cijenu,
molim te blagoslovi svojom
zaštitnom rukom
moju djecu i moju ženu.
Alvin William "Smokey" Linn,
(preveo: Nikola Turkalj)