Fond za zaštitu okoliša isplatio sredstva za geotermalni projekt

08.04.2016.

Nakon dugih 5 godina krenula je isplata sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti za geotermalni projekt Kutnjak  - Lunjkovec. Podsjetimo, Općina Legrad i Fond potpisali su ugovor o suradnji na geotermalnom projektu još 2009. godine. Fond se po ugovoru obvezao isplatiti 10 milijuna kuna kako bi se otkupilo zemljište za buduću zonu iskorištavanja geotermalne energije. Za prvi dio otkupa isplaćeno je 7.687.507,50 kuna, a nakon toga sklopljeni su novi ugovori na iznos od 1.566.357,63 kuna. Nažlost, spletom raznih okolnosti došlo je do zastoja isplate. Ponovnim pregovorima i dostavljenim dokazima o nastavku projekta Općina Legrad uspjela je uvjeriti Fond da isplati i preostali dio sredstava.  Prema tome Fond je ovaj tjedan isplatio 1.566.357,63 kuna. Isplata sredstava prema vlasnicima zemlje započet će 11. travnja 2016. godine. Pristigla sredstva nisu važna samo zbog nastavka geotermalnog projekta, već i zbog smanjenja ukupnog duga općine. Sredinom 2013. godine dug je iznosio preko 5 milijuna kuna, a ovom isplatom ostat će dug u iznosu od 600 tisuća kuna, koji bi trebao biti zatvoren do kraja godine.